Ősi emberáldozatot azonosítottak Kínában
A lefejezett, térdelő pózban eltemetett csontváz újabb bizonyíték a Sang-dinasztia különös szertartásaira.
A közép-kínai Honan (Hénán) tartományban feltárt veremben térdelő testtartásban volt a halott, amikor megtalálták – számol be az archaeologynewsnetwork. A régészek úgy vélik, hogy a csontváz a késő Sang-dinasztia korából (időszámítás előtt 1600-1046) származik. A holttest északi irányba nézett, térdelt, kezei pedig a törzse előtt voltak összekötözve.
A szakértők 2019-ben kezdtek el dolgozni a Csaicsuang nevű lelőhelyen, amely nagyjából 0,2 négyzetkilométeres lehet. Eddig megközelítőleg 6000 négyzetmétert tártak fel, és többek közt tűzrakásra utaló maradványokat, kagylóból és jádéból készült tárgyakat, agyagedényeket, csontokat, utakat, illetve épületeket azonosítottak.
A korábbi felfedezések alapján a Sang-dinasztia korában az emberáldozat viszonylag gyakori volt, Jincsuban, a dinasztia központjában például 200 év alatt több mint 13 ezer embert áldoztak fel. Bizonyos esetekben az embereket tömegesen végezték ki. A kutatók már több olyan sírt is találtak, melyek az áldozatok maradványait őrizték, a térdelő pozíció viszont igazi ritkaságnak számít.
Az ilyen rituálékat gyakran meg is örökítették, a jeleneteket tárgyakba vésték, melyeket ma kínai jóscsontoknak neveznek. Ezek az állati csontból vagy teknőspáncélból készült tárgyak a kínai írásosság egyik legkorábbi bizonyítékai. A jóscsontokra az emberek különböző kérdéseket írtak, majd addig hevítették őket, míg meg nem repedtek. A jós a kialakult törésminta alapján próbálta meglátni a jövőt.