A háború után újra megszólalt a magyar rádió
1945. május elsején szólalt meg újra Budapesten a Magyar Rádió, de egy ideig csak néhány kültéri helyszínen volt hallgatható, köztük a Nemzeti Múzeum kertjében.
1944. október 15-én Horthy Miklós kormányzó kiugrási proklamációjának beolvasása pecsételte meg a Rádió sorsát. Még aznap megszállták az épületet a nyilasok, illetve a németek és a rádióadás az említett nap délutánján elhallgatott – olvasható a Magyar Nemzeti Múzeum facebook oldalán közzétett, Debreczeni-Droppán Béla történész-levéltáros írásában.
A rádióhálózat megsemmisült, majd 1945 januárjában a Magyar Rádió épülete is több találatot kapott. Március 3-án a Debrecenben székelő Ideiglenes Nemzeti Kormány meghozta a döntést: az akkor már Ortutay Gyula vezetésével működő Magyar Rádió legkésőbb május elsején újra kezdje meg az adását.
És így is lett, 1945. május elsején, a munka ünnepén délben, hét utcai hangszórón a fővárosban ismét megszólalt a Magyar Rádió. Elsőként a volt pesti Egyetemi templom (régebben felvett) harangszavával, majd felhangzott az új hívójel, a „Te vagy a legény, Tyukodi pajtás” kezdetű kuruc nóta első akkordjai. Ezt követően Ortutay Gyula rádióelnök köszöntője következett. Műsort egyelőre Budapesten, napi 6 órában sugárzott a Magyar Rádió.
A teljes cikk elolvasható a Magyar Nemzeti Múzeum facebook oldalán.