A Római Birodalom bukása utáni időkről árulkodik egy magyarországi temető

A Római Birodalom szétesése után Európa látványosan átalakult, ennek egyik bizonyítékát pedig Magyarországon tárták fel.

Koncz István, az ELTE régésze és kollégái a Mözs-Icsei dűlőnél előkerült leleteket vizsgálták – számol be a ScienceAlert. A lelőhely nagyjából 470-ig egy közeli település temetőjeként szolgált, a környéken 96 sírt azonosítottak.
A korszakban, a Római Birodalom bukása után a populáció csökkent, a településszerkezet pedig drámaian átalakult. A periódusra a látványos népmozgások voltak jellemzőek, az újonnan érkezők gyakran a római infrastruktúrára csatlakozva hoztak létre új településeket – a Mözs-Icsei dűlő is egy ilyen település nyoma.
A magyar-német szakértői csapat 87 itt eltemetett személy csontján hajtott végre stronciumizotópos elemzést. Ennek segítségével a kutatók vázolni tudták az érintettek életútját.
A csapat két-három generációban három eltérő populációt fedezett fel. Az első az alapító népesség, ennek tagjait római stílusú sírokba, római és hun tárgyakkal temették el. Ezt követi egy második, az alapítók után nagyjából tíz évvel érkező populáció. Rájuk a koponya deformálása volt jellemző, 12-ből tíz csontváznál figyelték meg a deformálást. Végezetül az utolsó csoport látszólag átvette az első kettő hagyományait: az alapítókhoz hasonlóan temetkeztek, de a koponyákat is átalakították.
Úgy tűnik, a lelőhely egy remek példa a kultúrák keveredésére a birodalom széthullása utáni időkben. A térségben különböző népcsoportok találkoztak, melyek gyakran vették át egymás szokásait.