Római útburkolat került elő a Pantheonnál
A kövek múlt hónapban bukkantak a felszínre, miután egy útbeszakadás történt a területen.
2020 áprilisában egy nagyobb útbeszakadás alakult ki a római Pantheon közelében – számol be a Live Science. Az üreg mélyén a szakértők egy, a Római Birodalom korából származó kövezetet azonosítottak. A Piazza della Rotondán kialakult útbeszakadás nagyjából 1 méter széles és 2,5 méter mély, a lyukban hét travertínóból (kemény kristályos üledékből kialakult kőzet, forrásmészkő) alakított táblát tártak fel.
Az április 27-én beszakadt útbeszakadás senkit sem sebesített meg, mivel a koronavírus-járvány miatt az egyébként forgalmas tér üres volt. Rómában az utóbbi időkben egyre nagyobb problémává válnak a hasonló üregek.
A régészek szerint a burkolat nagyjából egyidős a Pantheonnal, melyet időszámítás előtt 27-25-ben építettek. Az építményt Augustus császár barátja, Marcus Agrippa tervezte. A Pantheont valamikor 118 és 128 között átépítették, de a 3. században a környezetét is módosították. A burkolatok jelenlétéről valójában az 1990-es évek óta tudtak, ekkor szolgáltató vonalakat fektettek le a tér alatt.
Az elmúlt száz évben Rómában évente tipikusan 30 talajbeszakadás és egyéb üreg alakult ki, 2009 óta azonban egyre többször tapasztalnak hasonlót, csak 2018-ban 175 új útbeszakadás találtak. Az üregek azért alakulnak ki, mert a városban régóta zajló építkezések elgyengítették a talajt, a forgalom és a csapadék pedig még sérülékenyebbé teszi a területet.