Lenyűgöző a világ legősibb templomának geometriája
A mai Törökország területén található Göbekli Tepe temploma 11500 éves.
A Tel-Avivi Egyetem és az Izraeli Régészeti Hatóság csapata építészeti analízissel mérte fel Göbekli Tepe geometriáját. A szakértők számítógépes algoritmussal elemezték a lelőhely három hatalmas körkörös struktúráját, melyek közül a legnagyobb 20 méter átmérőjű.
Avi Gopher, a Tel-Avivi Egyetem munkatársa szerint Göbekli Tepe egy régészeti csoda: a neolitikumban hozták létre, mintegy 11500-11000 éve, és hatalmas kőstruktúrákat, illetve néhol 5,5 méter magas oszlopokat tartalmaz. Mivel mezőgazdaságra utaló nyomok nem kerültek elő a környéken, feltételezhető, hogy vadászó-gyűjtögetők hozták létre a komplexumot.
Bár a lelőhelyet 1994-es felfedezése óta vizsgálják a kutatók, a korszak tervezési folyamatai kevéssé ismertek. Egyesek szerint korábban azt hitték, hogy a lelőhely fő területe fokozatosan épült az idők során, az új vizsgálat alapján azonban a három kő struktúrát geometriailag összehangolták, így egyetlen projekt keretében hozhatták létre ezeket. Gopher úgy véli, kutatásuk sokat elárul a korai építészeti tervezés folyamatairól.
A kutatók eddig úgy gondolták, hogy a most azonosított tervezési gyakorlatok csak jóval Göbekli Tepe születése után fejlődtek ki, nagyjából 10 500 éve, amikor megkezdődött a mezőgazdaság. Úgy tűnik azonban, hogy korszakra látványos építészeti átalakulás volt jellemző, a tervezés pedig tudásalapú volt, és szakavatottak végezték. A kutatók következő célja, hogy a térség egyéb korai lelőhelyeinek építészetét is tanulmányozzák.