Elrejtett kincsekhez vezethet egy világháborús napló

A dokumentumot egy német tiszt írta, és egy különleges térképet is tartalmaz.

A németországi Quedlinburg szabadkőműves páholya 2019-ben adományozott egy második világháborús naplót a lengyelországi Sziléziai Híd Alapítványnak. Roman Furmaniak, a szervezet munkatársa szerint a dokumentumhoz egy térkép is tartozik, amely a roztokai Hochberg palotához vezet. A napló alapján itt, a 16. századi építmény alatt megbúvó kútban a németek több tonna ellopott aranyat rejtettek el – számol be a Live Science.
A második világháború alatt a németek rengeteg műtárgyat, ékszert, aranyat és egyéb értéket raboltak el. A kutatók korábban is tudták, hogy ezek egy jelentős részét Alsó-Sziléziában rejtették el, innen feltételezhetően a szovjetek szállították el a kincsek nagy részét. A most bemutatott naplót egy Michaelis álnevű SS-tiszt írta, és arról szól, hogy Heinrich Himmler hogyan tervezte titkos helyekre rejteni a kincseket. A naplóban 11 helyszín szerepel, az egyik a palota alatti állítólagos kút. A leírás szerint a kincsek elrejtésekor az SS-tagok megölték a szemtanúkat, majd felrobbantották a kút nyílását.
A szakértők úgy vélik, hogy a napló valóban a második világháború idején keletkezett, hitelességét azonban még ellenőrizni kell. Michaelis annak a páholynak volt a tagja, amely utóbb titokban őrizte évtizedeken át naplóját. Ha az elrejtett kincs valóban létezik, értéke több milliárd euró lehet. A Hochberg palota tulajdonosai a dokumentumtól függetlenül már korábban is tervezték, hogy felújítják az épületet, elképzelhető a renoválás alatt a kút bejáratát is azonosítani fogják.