Maják által kialakított hatalmas kiemelkedést azonosítottak

Az óriási struktúrát Mexikó déli részén azonosították, a szakértők szerint ez lehet a legősibb és legnagyobb maja emlék.

A Tabasco állami Aguada Fénix lelőhely a Mexikói-öböl déli részén fekszik. Az építmény korához képest olyan hatalmas, hogy a régészeknek érdemes lehet átértékelniük a maja építészetről kialakított képet – számol be a ScienceAlert.
Az eddigi legkorábbi ismert maja szertartásközpont az időszámítás előtti 950 körül keletkezett Ceibal volt. Az 1400 méter hosszú Aguada Fénix ugyanakkor ennél is korábbi, időszámítás előtt 1000körül építhették. Takeshi Inomata, az Arizonai Egyetem professzora és a csapat vezetője szerint ez a legkorábbi maja területen feltárt építmény, és egyben a legnagyobb prehispán struktúra, melyet a térségben valaha azonosítottak.
Bár a régióban régóta laknak emberek, az építmény olyan lapos és nagy, hogy eddig nem fedezték fel. A szakértők a közelmúltban lézer alapú távérzékeléssel (LIDAR) mérték fel a környéket, és egy 1413 méter hosszú, 399 méter széles és 15 méter magas kiemelkedésre bukkantak. A csapat arra jutott, hogy ez egy mesterséges domb lehet, melyet további kisebb struktúrák vesznek körbe.
A kutatók korábban is találtak hasonló kiemelkedéseket, azoknál viszont rendszerint embereket ábrázoló szobrok is előkerültek. Ez arra utal, hogy Aguada Fénixet nem az olmékok, hanem a maják alakították ki. A lelőhelyen eddig egyetlen szobor került elő, de az állatot formál. A szakértők bíznak benne, hogy az új felfedezés segíthet jobban megérteni a korai maja civilizáció társadalmát és mindennapjait.