Részletesen feltérképezték a kínai nagy fal elődjét
A szakértők korábban úgy vélték, hogy az érintett szakaszt Dzsingisz kán mongoljai ellen hozták létre.
A kínai nagy fal egy évszázadokon át épült fal- és erődrendszer, melyet az időszámítás előtti 3. században kezdtek el kialakítani. A ma látható fal jelentős részét a Ming-dinasztia korában, 1368-1644 között építették, hogy védelmet nyújtson a mongolokkal szemben.
A nagy faltól elkülönülő, de hasonló funkciót ellátó északi, a mai Északkelet-Mongólián, Oroszországon és Belső-Mongólián át ívelő szakasz valamivel korábban alakult ki. A kutatók korábban úgy vélték, hogy ez a vonal a leghíresebb mongol uralkodó, Dzsingisz kán seregei ellen épült, egy új kutatás azonban mást mutat – számol be a New Scientist.
Gideon Selach-Lavi, a jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársa szerint középkori utazók is említést tettek a falról, alaposabban nem vizsgálták a vonalat. A szakértő csapatával műholdakkal és drónokkal készített felvételekkel vizsgálta az északi szakaszt, bizonyos részeit pedig a helyszínen is tanulmányozták.
Az északi vonalat nem kőből, hanem döngölt földből alakították ki. A fal ma nagyjából 1 méter magas, de építésekor 2 méteres lehetett, tornyok és erődök nem tartoztak hozzá, így nem lehetett túl komoly akadály egy sereg előtt. A kutatók a szénizotópos elemzés alapján arra jutottak, hogy a fal 1000 és 1100 között épült, jóval Dzsingisz kán 1162-es születése előtt. Selach-Lavi szerint az északi szakasznak nincs köze sem a nagykánhoz, sem a mongolok seregekhez. Sokkal valószínűbb, hogy a kínai császárok azért hozták létre, hogy tereljék az extrém telek elől menekülő nomádokat, vagy képesek legyenek megvámolni a Kína területére érkező vándorokat.