Őskori építmény nyomára bukkantak Stonhenge közelében
A maradványokat egy ismert újkőkori településnél tárták fel.
A Bradfordi Egyetem vezette csapat őskori építmény nyomára bukkant Stonhenge közelében, a felszín alatt – számol be a Phys.org. A szakértők bíznak benne, hogy a felfedezés segíthet jobban megérteni a világ egyik legismertebb monumentális őskori építményének eredetét.
A kutatók a Stonhenge-től 2 kilométerre fekvő Durrington Wallsnál 20 tárnát azonosítottak, ezek egyenként 10 méter átmérőjűek és 5 méter mélyek. Az üregek egy 2 kilométer széles kört alkotnak.
A 4500 éve kialakított tárnák a körkörös monumentális építmény, a Durrington Walls-i henge, határát jelölhették. Richard Bates, a St. Andrews-i Egyetem munkatársa szerint a felfedezés arra utal, hogy a korszakban egy, a vártnál is komplexebb társadalom létezett a térségben.
A maradványokat mintagyűjtéssel és távérzékeléssel mutatták ki. Vince Gaffney, a Bradfordi Egyetem szakértője hozzátette, lenyűgöző, hogy egy olyan jól ismert lelőhely, mint Stonehenge közelében még ilyen jelentős felfedezés történt. A kutató elmondta, eredetileg azt hitték, hogy az üregek természetes formációk, az alaposabb geológiai felmérés után viszont már felismerték a mesterséges mintát.
Az Egyesült Királyság területén számos ősi kőkör, úgynevezett henge található. A kutatók többség úgy véli, hogy ezek rituális célokat szolgáltak.