Elkészült az Utolsó vacsora nagyfelbontású, interaktív, online változata
Leonardo mesterműve minden eddiginél részletgazdagabb szkennelés révén tárul az érdeklődők elé.
Az Utolsó vacsora festése során a reneszánsz mester újszerű technikát alkalmazott, részben tojástempera festéket használt, amely, mint utóbb kiderült, elég hamar elveszítette eredeti színét, s felpattogzott. Szerencsére Leonardo tanítványai még időben készítettek szinte teljes méretű olaj-vászon másolatot a mesterműről, így az eredeti tündöklésében is ránk maradt.
Most, ez az olajfestékkel vászonra készült másolat szkennelt változata érhető el online, a Google Arts & Culture és a Brit Királyi Szépművészeti Akadémia (Royal Academy) közreműködésének köszönhetően, számolt be a Smithsonian Magazine.
A kép interaktív változatát bárki megnézheti, és a legapróbb részleteket is tanulmányozhatja.
A Google Művészeti és Kulturális Intézete egy speciális kamera segítségével az Utolsó vacsora mellett még 19 műalkotást tett digitálisan vizsgálhatóvá, olyan „gigapixel” típusú felbontásban, ahol az egyedi ecsetvonások és a vásznak szövetének szálacskái is jól felismerhetőek. Az ilyen digitalizált alkotások mind tudományos, művészettörténeti vizsgálatokra, mind az egyszerű műkedvelők gyönyörködtetésére alkalmasak, hisz akár orrhegynyi közelségből vizsgálhatjuk így meg a képeket, amelyeket egyébként a galériák speciális óvintézkedésekkel tartanak biztonságos távolságban a kíváncsiskodóktól.
Az Utolsó vacsora azon másolata, amelyről most a digitális változat készült, a Royal Academy birtokában van, feltehetően Giampietrino és valószínűleg Giovanni Antonio Boltraffio keze munkája, 1515-1520 körül született. Az eredeti falfestményt Leonardo 1495-98 között készítette, így viszonylag hamar megszületett róla a másolat. Az eredeti kép felső harmada ugyan nincs ott a másolaton, azonban sok olyan részlet is látható, amelyek az eredeti festmény kopása, sérülése miatt hiányoznak. Ilyen például Jézus lába, amely a falfestménynek helyet biztosító kolostor refektóriumának átépítése során, egy ajtó beillesztésekor elveszett (lásd nyitóképünkön).
Az eredeti Leonardo-freskó a milánói Santa Maria delle Grazie világörökségi védettséget élvező dominikánus kolostorában található, és különös szerencse révén a második világháborús bombázásokat is túlélte a fal a freskóval együtt.