Őslakosokhoz köthető lelőhelyet robbantottak fel Ausztráliában
Az őslakosok által használt barlangokat egy bányászati cég semmisítette meg.
46 ezer éves, az ausztráliai őslakosok által használt barlangokat pusztított el egy bányászati cég az ország nyugati felén, 2020. május végén – számol be az IFLScience. A Rio Tinto cég szóvivője elmondta az ABC-nek, hogy a múlt héten felrobbantották a Juukan 1-es és 2-es számú barlangját.
A két üreg a Hamersley-fennsíkon, a Mount Tom Price hegytől 60 kilométerre feküdt. A korábbi régészeti vizsgálatok alapján a helyi barlangokat először 46 ezer éve kezdték el használni az őslakosok. Egy 2014-es feltárás során 28 ezer éves leleteket, például kőeszközöket, sőt még egy 4 ezer éves emberi tincset is azonosítottak a területen. A genetikai analízisek szerint a térségben az őskortól kezdődően a terület mai, szintén őslakos lakóinak közvetlen felmenői éltek.
A puutu kunti kurrama és pinikura (PKKP) népcsoport számára a barlangok felrobbantása komoly veszteség. Burchell Hayes, a PKKP Őslakos Társaság igazgatója szerint a népcsoportnak közvetlen kapcsolata van a területtel, a történtek ezért különösen megrázóak.
Az 1972-es őslakos örökségi törvény a bányászati lehetőségeknek kedvez, 2013-ban az őslakosügyi miniszter ez alapján adott engedélyt a barlangok felrobbantására. A törvényt az utóbbi időkben rengeteg kritika érte, mivel meglehetősen kis mozgásteret ad az örökségvédelemre. A Rio Tinto megvédte akcióját, véleményük szerint a 2013-as döntés megszületésekor jelezték, hogy bányászati tevékenységük miatt megsérülhet a két barlang. A cég azt állítja, munkájuk során együttműködnek a PKKP tagjaival.