Ókori erődre bukkantak Izraelben
A komplexumot az egyiptomiak és a kánaániták építették.
3200 éves, az egyiptomiak és a kánaániták által épített erődöt tártak fel az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) munkatársai – számol be a Live Science. A komplexum feladata feltételezhetően a filiszteusok távol tartása volt.
A galoni erőd az időszámítás előtti 12. századból származik, ekkor élhettek a Bibliából ismert Debóra és Sámson. A felfedezés arról árulkodik, hogy mennyi titkot őriz még a régió, melyet a korszakban az egyiptomiak uraltak. Az időszámítás előtti 12. század igazán mozgalmas volt a térség történetében, ekkor telepedtek meg itt az izraeliták és a filiszteusok, akik miatt az egyiptomiak és az itt lakó kánaániták számos erődöt alakítottak ki.
A komplexumot az IAA-val dolgozó tinédzser önkéntesek találták meg a Galon kibucnál, Jeruzsálemtől mintegy 70 kilométerre délre. A 18-szor 18 méteres erőd minden sarkában egy-egy torony állt, a bejáratnál kialakított lapos, küszöbszerű követ egy 3 tonnás sziklából faragták ki. Az egyiptomi stílusban épült komplexum két oldalán szobák álltak, melyekben rengeteg kerámiaedényt és -töredéket azonosítottak.
A korszakra a területekért folyó harcok voltak jellemzőek. Az izraeliek a Júdeai-hegységben alakítottak ki nem megerősített településeket, míg a filiszteusok nyugaton telepedtek meg, olyan városokat hozva létre, mint Askelón. Az egyiptomiak és kánaániták a most felfedezetthez hasonló erődítményekkel próbáltak védekezni. A helyzet a 12. század közepére változott meg, amikor az egyiptomiak kivonultak, a kánaániták pedig egyedül maradtak a filiszteusokkal szemben.