Fejjel lefele építettek házakat a halottaknak
A skóciai Maeshowe egy igen különleges újkőkori lelőhely, melyet a 19. században fedeztek fel.
A Felföldi és Szigeteki Egyetem csapata átfogó vizsgálat alá vetette a halomsírt – számol be a Phys.org. Maeshowe, az időszámítás előtt 2800 körül épült sírkomplexum Orkney szigetén, egy UNESCO világörökségi helyszínen fekszik. A nyughelyeket a korabeli közösség építette, a sírokra gyakran a halottak házaiként hivatkoznak, mivel sokban emlékeztetnek a valódi házakra.
A Jay van der Reijden vezette csapat elemzése alapján a halom mellékkamrái a főkamrához képest fejjel lefelé állnak. A kutatók szerint ezek a felfordított alvilágok jelenthették a kaput az elhunytak számára.
A szakértők az építéshez felhasznált kövek tulajdonságát, így formáját és elhelyezését vizsgálták, majd felfedezték, hogy az oldalsó kamrák fejjel lefelé állnak. Van der Reijdenék interpretációja az, hogy ezek a termek az alvilághoz tartozhattak, míg a középső kamra falai egyfajta membránt jelenthettek, a belső fal anyaga pedig a túlvilág fizikai ábrázolása lehetett.
Bár a Maeshowe-ot már 150 évvel ezelőtt megnyitották, még mindig rengeteg a kérdés a struktúrával kapcsolatban. A friss tanulmány tovább árnyalja a korabeli építési technikákról és hiedelemvilágról kialakított képet.