400 éves hajóroncsot találtak a Balti-tengerben
Az újkori hajó lenyűgöző állapotban konzerválódott a tenger sötét mélyén.
A nonprofit Badewanne-nel dolgozó önkéntes finn búvárok egy 17. századi hajó roncsát azonosították a Balti-tenger mélyén – számol be a szervezet oldala. A csapat a Finn-öböl feltételezett első és második világháborús roncsait akarta felmérni, amikor a búvárok megpillantották a jóval korábbi hajó maradványait.
A Balti-tenger a középkor óta fontos kereskedelmi útvonal. A Hanza-szövetség a 13. századtól kontrollálta a térséget, ez a 17. századra változott meg a holland flotta előretörésével. A kereskedelem jelentősége tovább nőtt, miután I. Péter orosz cár megalapította Szentpétervárt. A korszak meghatározó hajótípusa a holland fleute/fluyt volt, amelyből gyakorisága ellenére meglehetősen kevés maradt fenn.
A Badewanne búvárai éppen ezért lepődtek meg, amikor 85 méteres mélységbe ereszkedve nem egy világháborús roncsra, hanem egy fleute kivételesen jól konzerválódott maradványaira bukkantak. A hajó a gerincén fekve nyugszik, kötélzete a test körül szóródott szét. A vonóháló leszakadhatott, károsítva a fedélzet több elemét, ennek ellenére jól kivehetőek a fleute sajátosságai.
A Balti-tenger környezete igen különleges, a helyi víz gyakran évszázadokon át is képes megőrizni a fából készült hajókat. Ennek hátterében az alacsony sótartalom, a sötétség és a hideg áll, ebben a környezetben ugyanis nem érzik jól magukat a fát károsító élőlények, így a hajóférgek.