Kriptákat és alagutat találtak egy lengyelországi templom alatt
A sírokat járatokat egy 2019-es őszi feltárás során fedezték fel a 13. századi építmény mélyén.
A 12. század elején, a Szentföldön alapított lovagrend meglehetősen rövid idő alatt Európa egyik legbefolyásosabb szervezetévé vált. A templomosok a térség számos országában jelen voltak, működésüket rengeteg legenda övezi.
A lovagrend építményei sok országban, így Lengyelországban máig láthatóak. Szakértők egy csoportja a 2019 őszén kezdett el feltárni egy, az ország nyugati részén álló kápolnát – számol be a Smithsonian Magazine. A projekt során több meglepő eredmény is született, igaz, valószínűleg egyik sem köthető a titokzatos lovagrendhez.
Chwarszczany egy kicsi, elzárt falu, a település büszkesége a gótikus stílusban épült Szent Szaniszló-kápolna, melyet a templomosok emeltek a 13. században. A szakértők az építményben földradaros, azaz GPR-es vizsgálatot folytattak, és több kriptát, illetve titkos járatokat is észleltek. Przemysław Kołosowski, a feltárás vezetője szerint a legenda úgy tartja, hogy az építmény közelében állt egy kút, amely egy rejtett alagút bejárataként szolgált. A szakértő hozzátette, ezzel kapcsolatban átfogó régészeti vizsgálatra lesz szükség.
A környéken egyébként 2004 óta tartanak a kutatások, a korszakból nem találtak jelentős leleteket, egy 18. századi szeszfőzde maradványait, bronzkori agyagdarabokat és egy 1757-es érmét viszont felfedeztek. A szakértők úgy vélik, hogy a most észlelt kilenc kripta sem feltétlenül középkori, ehelyett 19. századiak lehetnek.