120 ezer éves emberi lábnyomokat találtak
Homo sapiensek egy kis csoportja haladt el egy tó partján, a mai Szaúd-Arábia területén.
Ősi, emberektől és állatoktól származó lábnyomokra bukkantak a szaúd-arábiai Nefúd-sivatagban – számol be a ScienceAlert. Napjainkban a térség igen száraz, a távoli múltban azonban sokkal barátságosabb lehetett a környezet. Richard Clark-Wilson, a Royal Holloway munkatársa és a csapat tagja szerint a korszakban a térségben füves területek, illetve tartós tavak és folyók feküdtek.
A lábnyomokat még 2017-ben találták meg az Alathar nevű egykori tó partján. Mathew Stewart, a Max Planck Kémiai Ökológiai Intézet szakértője és a kutatás vezetője szerint a hasonló leletek különlegesek, hiszen egy pillanatképet, jellemzően néhány óra vagy nap eseményeit mutatják meg.
A szakértők optikailag stimulált lumineszcencia segítségével datálták a maradványokat. A több száz lenyomatból hét származik emberektől, irányuk alapján ezeket két-három, egyetlen csoportban mozgó személy hagyhatta. A kutatók úgy vélik, hogy a lenyomatok modern embereké, és nem neandervölgyieké lehetnek, utóbbiak ugyanis valószínűleg nem fordultak meg a térségben. A környéken nem azonosítottak kőeszközöket, ami arra utal, hogy őseink nem alakítottak ki tartós szállást errefelé. A csapat arra gyanakszik, hogy az emberek a zsákmány és a víz miatt keresték fel a tavat, Alathar ugyanakkor a jelek alapján a ragadozókat is vonzotta.
A Homo sapiens első Afrikán kívüli nyomai 210-180 ezer évesek, ezek Görögország déli részéről és Levante területéről származnak.