Különleges őskori nyughelyet tártak fel
A kivételes felfedezés az újkőkori ibériai populációk szertartásairól árulkodik.
A Sevillai Egyetem csapata a spanyolországi Cueva de la Dehesilla barlangnál talált két emberi és egy kecskétől származó koponyát, illetve egyéb leleteket – számol be az EurekAlert. A temetkezési hely az időszámítás előtti 4800-4000 közötti periódusból származik, és sokat elárul a korabeliekről. Daniel García Rivero, az egyetem régésze szerint elképzelhető, hogy a korszakban a térség lakói állati vagy emberi áldozatokat is bemutattak a különböző rítusok során.
A barlangban egy férfi és egy nő koponyáját találták meg, előbbi személy volt az idősebb. A nő koponyájának elején egy horpadást azonosítottak, ez talán egy be nem fejezett koponyalékelés nyoma lehet, valamint vágásnyomokat találtak a nyakszirtcsontján, ezek pedig lefejezésére utalnak. A kecske és az emberek maradványait egy fal választotta el, ennek egyik oldalán egy oltár, a másikon pedig egy sztélé és egy tűzhely volt. A lelőhelyen több leletet, köztük a korszakra jellemző agyagedényeket is felfedeztek.
García Rivero szerint a leletegyüttes kivételes, az állatáldozat, a sérült koponya, illetve a többi maradvány önmagában is értékes, együtt azonban még izgalmasabbak. A szakértő szerint korábban nem tártak fel hasonlót, kollégáival így bíznak benne, hogy a felfedezéssel tovább árnyalhatják az Ibériai-félsziget újkőkori lakóiról kialakított képet.
A neolitikum korából épp az időszámítás előtti 5. század az a periódus, melyből viszonylag keveset tudni a helyi populáció temetkezési szokásairól. A korszak sírjai rendszerint egykor lakott területek közelében kerültek elő, a Cueva de la Dehesilla azonban izoláltnak tűnik.