Ősi barlangrajzokat találtak Ausztráliában

A szakértők 87 helyszínen összesen 572 új alkotást találtak, a festmények 9400-6000 évesek.

Paul Taçon, az Ausztrál Tudományos Tanács és a Griffith Egyetem munkatársa kollégáival számos, eddig ismeretlen barlangrajzot fedezett fel Ausztráliában – számol be a Scimex. A szakértők kivételesnek számító, erszényesnyulakat és dugongokat ábrázoló képeket is feltártak.
A csapat 2008 és 2018 között folytatott átfogó vizsgálatot az Arnhem-föld északnyugati részén. Az úgynevezett Maliwawa-rajzok között életnagyságú alkotásokat is találni. A korabeliek embereket és állatokat örökítettek meg, a művészek különböző árnyalatú vörös festékeket használtak. Taçon szerint ezek a barlangrajzok átmenetet képeznek a jól ismert 12, illetve 4 ezer éves ausztráliai alkotások között. A felfedezésről az Australian Archaeology szakfolyóiratban számoltak be.
A Maliwawa-rajzok magányos és csoportos figurákból állnak, az embereket gyakran állatokkal, jellemzően erszényesekkel együtt rajzolták meg. Az alakok különböző nem mindennapi tevékenységeket folytatnak, például szertartásokat hajtanak végre. Egyes emberi tevékenységekben látszólag az állatok is részt vesznek.
Az egyik lelőhelynél, Awunbarnánál erszényesnyulak képeit is megtalálták. Mindez meglepő, hiszen a történelmi múltban az állatok nem fordultak elő a térségben. Emellett wallabykat bemutató festményeket, illetve a dugongok legkorábbi ábrázolását is felfedezték. A tengeri emlős a korszakban távolabb élhetett, ezért különös, hogy az alkotó mégis találkozott vele.
Könnyen elképzelhető, hogy a Maliwawa-rajzokat művészek egy igen szűk csoportja hozta létre. A kutatók bíznak benne, hogy a barlangrajzok további elemzésével jobban megérthetik ezen ábrázolási forma evolúcióját.