Vaskori mészárlás nyomára bukkantak

A holtestek ott konzerválódtak, ahol az áldozatok meghaltak: az utcákon és a házakban.

Különleges lelőhelyet, egy több mint kétezer éves mészárlás maradványait fedezték fel Észak-Spanyolországban – számol be a CNN. La Hoya ősi városát 1935-ben azonosították, a feltárások azonban csak 1973-ban kezdődtek meg. A szakértők úgy vélik, hogy a település időszámítás előtt 350-200-ban pusztult el egy támadásban. La Hoya utóbb sem népesült be, a férfiaktól, nőktől és gyermekektől származó maradványok így ott konzerválódtak, ahol az áldozatok meghaltak.
Az Oxfordi Egyetem csapata a közelmúltban helyi régészekkel vizsgálta azt a 13 csontvázat, melyet a lelőhelyen találtak. Ez az első átfogó elemzés, melyet a támadás áldozatain végeztek, az eredményeket az Antiquity hasábjain közölték.. Teresa Fernández-Crespo szerint az egyik testen számos olyan sérülést azonosítottak, melyek arra utalnak, hogy az áldozat támadójával szemtől szemben állt. „Ezt az embert lefejezték, a koponyát azonban nem találták meg, talán trófeaként vihették el a támadók” – mondta a kutató. Az áldozatok közt egy hátba szúrt férfit, illetve megcsonkított nőt és férfit is találni.
A szakértők úgy gondolják, hogy utóbb senki sem tért vissza a településre az értékek összeszedéséért, a holttestek pedig az égő házakban és az utcákon hagyták. Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy a támadók célja La Hoya teljes megsemmisítése volt. A régészek szerint a település egy stratégiailag fontos helyen feküdt, és társadalmi, kereskedelmi, illetve politikai központ lehetett.
La Hoya lehet az egyetlen ismert ibériai, vaskori települést, melyet helyiek pusztítottak el. Úgy tűnik, a régióban már a rómaiak érkezése előtt is súlyos konfliktusok zajlottak. Korábban a rómaiakat okolták a belső konfliktusok elharapódzásáért Ibériában.