Üvegszerű anyagként konzerválódott a Vezúv egyik áldozatának agya
A szakértők egy fiatal férfi koponyájában talált anyagot elemezték.
A Vezúv hírhedt, időszámítás szerint 79-ben bekövetkezett kitörése megdöbbentő pusztítást vitt végbe, miközben vulkáni anyagával több közeli települést is különleges módon konzervált. Pompeii és Herculaneum a mai napig képesek meglepetést szerezni a régészeknek, kivételes és megrázó leleteikkel.
A szakértők ezúttal egy herculaneumi fiatal férfi holttestét elemezték, és azonosítani tudták az áldozat agyának maradványait – számol be a Live Science. Pier Paolo Petrone, a Nápolyi II. Frigyes Egyetem munkatársa és kollégái a férfi koponyájában üveges, fekete anyagot találtak, melyben utóbb a neuronok szerkezetét fedezték fel. Petrone szerint eredményeik azt mutatják, hogy a herculaneumi áldozat agya páratlan módon konzerválódott.
A 20 év körüli férfi testét a Collegium Augustaliumban fedezték fel, az épületben a császárt istenként tisztelő Augustales rend működött. Petrone csapatával már korábban feltételezte, hogy a koponyában talált üvegszerű anyag az agy maradványa lehet, most pedig újabb adatokkal sikerült ezt alátámasztaniuk.
A kutatók pásztázó elektronmikroszkóppal vizsgálták a leletből vett mintát, hogy a legapróbb részleteket is megfigyelhessék. Az elemzés során gömb és cső formájú struktúrákat azonosítottak, melyek úgy néznek ki, mint az idegsejtek, illetve nyúlványaik, az axonok. Az energia-diszperzív röntgenspektroszkópiás analízis során megállapították, hogy a minta szénben és oxigénben gazdag, ami szerves eredetre utal. A szakértők ezt követően a leletben korábban észlelt fehérjéket is megvizsgálták, és kiderült, hogy azok mind megtalálhatóak az emberi agyban.
Az eredmények alapján Petrone és társai úgy vélik, hogy a gerincvelő és a kisagy maradványaira bukkantak. A régészetben meglehetősen ritka, hogy egy agy részleteit azonosítsák, a felfedezés ezért különlegesnek számít.