Őskori sziklavéseteket találtak Spanyolországban

A felfedezés arról árulkodik, hogy az őskori gravetti kultúra a véltnél több helyen volt jelen.

Egy friss tanulmányban Diego Garate, a Kantábriai Egyetem régésze és kollégái azt írják, olyan őskori ábrákat találtak Észak-Spanyolországban, amelyek Európa más területein jól ismertek, de az Ibériai-félszigeten eddig nem kerültek elő – számol be a Phys.org. A legalább 25 ezer éves alkotásokat 2015-2016-ban fedezték fel az Aitzbitarte-domb barlangjaiban.
Az őskori sziklaművészetek koronként és régiónként eltérhettek, az egyes kultúráknak megvoltak a maga egyedi jegyei. Az új vizsgálatban Garatéék az Aitzbitarte-domb véseteit hasonlították össze Európa ismert ősi ábráival. A spanyolországi lelőhelynél főként bivalyokat jelenítettek meg, a képeken az állatok szarvai és jellegzetes púpjai is feltűnnek. A szakértők szerint a szarvak és lábak nem megfelelő perspektívában lettek megörökítve, a két pár láb például Y alakban rajzolódik ki.
Ez összhangban van a 34-24 ezer évvel ezelőtti gravetti kultúra stílusával. A kultúra Európa több régiójában, így Dél-Franciaországban és a Földközi-tenger térségében jól ismert, az Ibériai-félszigeten azonban még nem bukkantak a nyomaira. Úgy tűnik, a gravetti kultúra a vártnál nagyobb területen létezett.
Az Aitzbitarte-barlangokat már a 19. században felfedezték, az ábrákat viszont csak jóval később azonosították. Ennek oka az, hogy a vésetek észlelése nem könnyű, hiszen az alakokat vékony vonalakkal, nehezen hozzáférhető helyeken alakították ki.