Egy nyolcezer éves gyermeksírra bukkantak

A korszakból nagyon kevés hasonló nyughely maradt fenn, így különleges felfedezésről van szó.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem a régióban ritkaságnak számító gyermeksírra bukkant az indonéziai Alor-szigeten – számol be a Phys.org. A holocén kori nyughely vizsgálata segíthet jobban megérteni a periódus szokásait.
Sofia Samper Carro, a tanulmány vezető szerzője szerint a gyermek négy-nyolcéves lehetett, és komoly ceremóniával helyezhették a sírba. A szakértő hozzátette, a gyermek arcát és homlokát okkerpigmenttel festették meg, feje alá pedig okkerrel színezett köveket raktak. Mint mondta, a gyermeksírok igen ritkák, és ez az egyetlen ilyen nyughely a korszakból. „A háromezer évvel ezelőtti korból egészen a modern időkig már gyermeksírt találunk, de a holocén kor ilyen nyughelyeiről már jóval kevesebb lelhető föl – nyilatkozta Samper Carro.
A sírban fekvő gyermek végtagjait a temetés előtt eltávolították, és máshová helyezték. Samper Carro szerint a hosszú csontok leválasztását már más, hasonló korú lelőhelyeken is megfigyelték Jáva, Borneó és Flores szigetén, de ez az első alkalom, amikor egy gyermek esetében dokumentálják. Egyelőre nem tudni, hogy mi állt a gyakorlat hátterében.
A fogak elemzése alapján a gyermek hat-nyolcéves lehetett, a csontok viszont már négy-ötéves korra utalnak. A csapat célja, hogy tovább vizsgálják a maradványokat, és felmérjék a gyermek egészségét.