Fogak árulkodnak a nők egykori munkájáról

Egy új vizsgálat alapján már a bronzkor végén jelentős specializálódás alakult ki a kézművességben.

Szakértők egy csoportja annak a 106 személynek a fogait elemezte, akiknek maradványait a spanyolországi Castellón Altónál tárták fel – számol be a Phys.org. Az eredmények alapján megállapítható, hogy a helyi népcsoportnál csak a nők használták elülső fogaikat eszközként a zsinór- és fonalkészítés során.
Időszámítás előtt 2200 és 1200 között virágzott az Ibériai-félsziget délkeleti részén az El Argar-i kultúra. A szakértők eddig is tudták, hogy a populáció igen fejlett volt, és voltak társadalmi különbségek a nemek és a korcsoportok között – ez többek közt a munkamegosztást is érintette. A friss tanulmány ehhez az elképzeléshez ad újabb adalékokat.
A Marina Lozano, a Katalán Emberi Paleoökológiai és Társadalmi Evolúciós Intézet, illetve a Rovira i Virgili Egyetem munkatársa által vezetett csapat az ősi fogak állapotára koncentrált. A kutatók olyan sérüléseket, így rovátkákat, illetve repedezett zománcrészeket mutattak ki, melyek arra utaltak, hogy a fogakat eszközként használták. A korabeli nők fogaikat is segítségül hívhatták, amikor zsinórokat készítettek. A kutatók eddig is tudták, hogy az El Argar-i kultúra a növényi rostok és állati alapanyagok felhasználásával textíliákat és kosarakat készített, de ez az első alkalom, amikor a kézművesség ennyire kézenfekvő nyomára bukkannak.
Az eredmények azt mutatják, hogy a bronzkor végén már megjelent a munkamegosztás a kézművességben, a fonálkészítés pedig kizárólag a nők feladata volt a vizsgált népcsoportnál. Mivel a sérülések látványosabbak az idősebb korcsoportoknál, az is megállapítható, hogy a nők már egész fiatalon elkezdtek foglalkozni e munkával, amely életük végéig kitartott.