Rekonstruálták egy vaskori tuberkulózisos beteg életét

Nagy-Britannia legkorábbi tuberkulózisos esete egy vaskori férfihoz köthető.

A Dél-Angliai Dorset megyei Tarrant Hintonnál zajló ásatásokon 1967 és 1985 között több olyan bizonyíték is előkerült, melyek alapján a környéken a vaskor és a római kor között egy település létezett. A lelőhelyhez köthető egyik legizgalmasabb felfedezés egy férfi csontváza, akinek gerincén a tuberkulózis (tbc) nyomaira bukkantak. A beteg időszámítás előtt 400 és 230 között halt meg, ő a legkorábbi ismert tbc-s beteg Nagy-Britanniában.
A Southamptoni Egyetem és a Kelet-Dorseti Múzeum csapata a közelmúltban átfogó kémiai elemzés alá vette a maradványokat – számol be a Phys.org. Az eredmények alapján az elhunyt nagyjából 8 évesen érkezett Dorsetbe, családja pedig Britannián kívülről, délről vagy nyugatról származott. Alistair Pike, a Southamptoni Egyetem régésze a csontváz stabil izotópjait mérte fel, a hasonló vizsgálat sokat elárul arról, hogy az elhunyt hol nőtt fel. Az elemek egyes izotópjai a különböző térségekben más-más arányban vannak jelen, és így eltérő módon épülnek be a táplálkozás és vízfogyasztás révén a csontokba, illetve a fogakba.
A szén- és nitrogénizotópok alapján a férfi vegyes étrenden élt, de halakat és sertést nem evett. A férfi 8 és 14 éves kora között a dél-britanniai karsztos vidéken élhetett, a korábban kinőtt zápfogaiban a stroncium- és oxigénizotópok viszont arról árulkodnak, hogy Dél- vagy Nyugat-Írország területén, illetve Franciaország vagy Spanyolország atlanti partvidékén töltötte el élete első éveit.
A genetikai vizsgálatból az is kiderült, hogy a férfi egy másik embertől, és nem fertőzött tej vagy hús révén kapta el betegségét. Azt nem tudni, hogy a 30-40 éves korában elhunyt személy hol betegedett meg, a jelek alapján azonban közössége gondoskodott róla.