Őskori ikrek sírjára bukkantak

Egy új vizsgálat alapján a legkorábbi ismert ikersír 30 ezer éves, és Ausztriában azonosították.

Maria Teschler-Nicola, a Bécsi Egyetem munkatársa és kollégái genetikai elemzéssel vizsgálták a két újszülöttet, akiknek maradványait 2005-ben találták meg Krems-Wachtbergnél – számol be az Ancient Origins. A gyermekeket egy nyughelyben temették el, sírjukban pedig számos tárgyat találtak. A kutatók szerint a nyughely 30 ezer éves, és a gravetti kultúrához köthető. A környéken egy legfeljebb 40 ezer éves, vadászó-gyűjtögető település maradványait is felfedezték.
A gyermekeket hajlított pozícióban egymás mellé fektették, arccal keleti irányba. A szakértők úgy gondolják, hogy az okker nagyban segítette a maradványok konzerválódását.
A friss tanulmányban a szerzők nemcsak az újszülöttek nemét és korát, hanem rokoni kapcsolatát is felmérték. A kutatók a gyermekek koponyájából begyűjtött mintákat vizsgálták, a genetikai adatok alapján pedig megállapították, hogy fiúk, illetve egypetéjű ikrek voltak. Az őskőkorszak idejéből nagyon ritkán kerülnek elő ikrek, a szakértők szerint a krems-wachtbergi lehet a legkorábbi ismert ikersír.
A csapat úgy véli, hogy az egyik fiú 6-7 hónaposan halhatott meg, nyughelyét pedig utóbb felnyitották, amikor testvérét mellé temették. Ez sokat elárul a gravetti kultúra szokásairól: úgy tűnik, időnként átrendezték sírjaikat. A környéken egy másik, 3 hónapos gyermek maradványai is előkerültek, a vizsgálati eredmények alapján ő az ikrek unokatestvére volt.