Előkelő bronzkori kardot talált egy cseh gombász
A díszes fegyver nagy valószínűséggel nem harcászati célokat szolgált.
Egy cseh férfi otthonától nem messze keresett gombákat, amikor egy 3300 éves kardot talált – számol be a Radio Prague International. A szakértők most azt tervezik, hogy feltárják a környéket, amelyre eddig régészetileg nem éppen jelentős területként tekintettek.
Roman Novák az északkelet-csehországi Jeseníki járásban él, az ország több lakójához hasonlóan ő is jár gombákat gyűjteni, ha egy nagyobb eső után jó az idő. Ahogy a férfi a talajt fürkészte, néhány kő között egy fémdarabot vett észre. Belerúgott, és ekkor jött rá, hogy egy kard pengéjébe botlott. „Tovább ástam, és egy bronz fejszét is találtam” – mondta Novák a Radio Prague Internationalnek.
A férfi felvette a kapcsolatot a régészekkel, akik azóta több elemzést is elvégeztek. A kard és a fejsze időszámítás előtt 1300 körül készülhetett, Jiří Juchelka, a Sziléziai Múzeum kutatója szerint a leletek a mai Észak-Németország területéről származnak. Mint mondta, a kard markolata nyolcszögletű, eddig csak egy hasonló fegyvert azonosítottak a térségben. A korszakban a tágabb régióban az urnamezős kultúra létezett, a szűkebb térség viszont gyéren lakott volt. A környéket régészeti szempontból eddig nem gondolták jelentősnek, a szakértők azonban most átfogó feltárást terveznek.
Juchelka szerint egy ilyen díszes kardok kifejezetten drágák lehettek a korszakban. A röntgenes vizsgálat alapján a bronz fegyver nem volt túl jó minőségű, feltételezhető, hogy inkább ceremoniális célokat szolgált.