Titokzatos tárgyat találtak egy gyermekmúmiában

A női portréval díszített egyiptomi múmia sokakat meglepett, hiszen egy ötéves lány testét őrzi.

Stuart Stock, az amerikai Északnyugati Egyetem munkatársa és kollégái legújabb tanulmányukban bemutatják, hogy miként vizsgálták nagy felbontású röntgennel a leletet – számol be a Live Science. A fogakon és combcsonton végzett CT elemzés igazolta a gyermek korát, halálának okát viszont nem tudták megállapítani. Stockéknak ugyanakkor sikerült kimutatniuk egy apró, rejtélyes tárgyat a lány hasánál.
A két évtizeddel ezelőtt folytatott vizsgálat kevés részletet fedtek fel a leletről. Az új kutatásban a holttest specifikus, kisebb részeire koncentráltak, a sugarak visszaverődése alapján pedig következtetni tudtak az egyes objektumok anyagára. Ez az első alkalom, amikor röntgendiffrakciót alkalmaztak egy érintetlen múmia elemzéséhez.

A 4-es számú havarai portrés múmia az Északnyugati Egyetem szépművészeti múzeumának kollekciójához tartozik. A leletet 1910-1911 között tárták fel, és az 1. századra, a római korra datálható. Stock szerint az egyiptomiak ekkoriban kezdtek el portrékat megjeleníteni a múmiákon, és bár több ezer hasonló kép készülhetett, csupán 100-150 maradt fenn.
A leleten egy női portré látható, a kis méret viszont árulkodó volt. A vizsgálatok utóbb bebizonyították, hogy a múmia valóban egy gyermek maradványa. A múmiában 36 tűszerű tárgyat is kimutattak, ezekből 11 a fej és a nyak körül, 20 a lábaknál, öt pedig a törzsnél található. Ezek modern fémdarabok lehetnek, melyekkel a múlt században próbálták stabilizálni a testet. A múmiában egy üledékréteget is találtak, a sár talán a kötések rögzítését segítette. A legfurcsább felfedezés azonban egy 7 milliméter hosszú, kalcitból készült hézagos tárgy a gyermek hasánál – ez talán egy amulett maradványa.