Ősi nyilak kerültek elő a jégből
A szakértők úgy vélik, hogy a norvégiai hegység tökéletes hely lehetett az őskori vadászoknak.
Lars Holger Pilø norvég örökségvédelmi szakember és kollégái tanulmányukban olyan ősi nyílhegyeket elemeztek, melyeket a norvégiai Jotunheimen-hegységben azonosítottak – számol be a Phys.org. A kutatók korábban nem számoltak be a felfedezésekről, nehogy illetéktelenek megzavarják a lelőhelyet.
Reidar Marstein régész 2006-ban egy olvadó jégfoltnál egy ősi cipőre bukkant. A szakértők eleinte arra gyanakodtak, hogy a lelet a viking korból származik, ám kiderült, hogy jóval korábbi, nagyjából 3300 éves. A régészek ezt követően feltárták a környéket, és rengeteg nyílhegyet találtak, melyeket a térség vadászai használtak. Összesen 68 nyílhegy került elő, ezek 6000-800 évesek lehetnek.
A vizsgált jégfolt a globális felmelegedés miatt egyre olvad, így sorra kerülnek ki belőle a leletek. A csapat sok nyílhegyet a jég mellett talált meg, több leletet viszont a jégfolt felszínén azonosítottak, ami arra utal, hogy csak a közelmúltban bukkantak elő. Sok nyíl meglehetősen rossz állapotban volt, a szakértők arra gyanakodnak, hogy a jég mozgása roncsolta a leleteket.
A kutatók rénszarvasoktól származó agancsokat, csontokat, illetve egyéb biológiai maradványokat is felfedezett – az állatok jelentős részével nem emberek, hanem ragadozók végezhettek. A régészek úgy vélik, hogy a régió remek vadászterület lehetett évezredeken át.