Hogyan jelentek meg az első politikusok?

Az emberiség történetében kulcsfontosságú volt, hogy az úgymond egyenlőség alapú vadászó-gyűjtögető csoportokból kialakuljanak az első centralizált közösségek, a folyamattal kapcsolatban azonban rengeteg a kérdés.

Paul „Jim” Roscoe, a Maine-i Egyetem antropológusa úgy gondolja, hogy a populációnak kulcsszerepe volt a centralizációban, elméletét pedig a korai perui társadalomra alkalmazta. Hogy tesztelje hipotézisét, kollégáival valószínűségszámítási módszerekkel vizsgálta az időszámítás előtti 10000-1000 között periódus adatait – számol be a Phys.org. Friss tanulmányukban arra jutottak, hogy a népesség sűrűsége és nagysága valóban befolyásolta a centralizációt, illetve a hatalmi dinamikát a korai perui társadalmaknál.
Roscoe-t mindig is érdekelte, hogy hogyan alakulhattak ki a gyenge, szinte egyenlő tagokból álló vadászó-gyűjtögető csoportokból hatalmas ipari államok, melyeket néhány nagyhatalmú ember vezet. Az új-guineai kutatásokból arra a megállapításra jutott, hogy a vezetők nagy sűrűségű populációkból emelkedtek ki. Egészen a közelmúltig nem volt könnyű feladatuk a régészeknek, amikor precízen akarták rekonstruálni a populációk alakulását, ám a szénizotópos vizsgálat segíthet felmérni a folyamatot.
Peru északi partvidékének első lakói kis csoportokban éltek, vadászattal és gyűjtögetéssel, esetleg kezdetleges mezőgazdasággal foglalkoztak nagyjából 6000 évvel ezelőtt. Mintegy ezer évvel később az új technológiák miatt nőtt az interakciók száma, illetve a megosztható források mennyisége. Az emberek elkezdtek növényeket termeszteni, állatokat tartani, öntözőrendszereket kiépíteni, és egyre inkább helyhez kötött életmódot folytattak.
Mindez növelte a népességszámot és a populáció sűrűségét, ezzel együtt pedig nőtt a korai politikusok lehetősége mások befolyásolására. Végezetül megszületett a politikai centralizáció, illetve hierarchia. Az összesített valószínűségi eloszlás azt mutatja, hogy a mezőgazdaság, az öntözés és a letelepülés összhangban van a populáció gyarapodásával, ami pedig utóbb a központosításhoz vezetett.