A középkori Afrika a globális kereskedelmi hálózat része volt
Az afrikai középkorról és az akkori kereskedelmi utakról nagyon kevés ismeretünk van, ugyanis alig maradt fenn abból a korból dokumentáció.
Afrika a globális kereskedelmi hálózat része volt a középkorban – számoltak be kutatási eredményeikről a Plos One tudományos folyóiratban a Genfi Egyetem tudósai, akik afrikai üveggyöngyök alapján fejtették meg a középkori kereskedelmi útvonalakat.
Ahhoz, hogy jobban megismerjék ezt a korszakot, Anne Mayor genfi régész és munkatársai Maliból és Szenegálból, az akkori gazdasági központokból származó 16 gyöngyöt vizsgáltak meg. A gyöngyök a 7. és 13. század közötti időszakból maradtak fenn.
Első lépésként a gyöngyök kémiai összetételét elemezték és azt, hogyan készültek. Eredetük meghatározásához az így nyert információkat összekötötték régészeti ásatásokból származó adatokkal és történelmi forrásokkal. Eredményeik szerint a gyöngyök eredetileg Egyiptomból, a Földközi-tenger térségének keleti részéből és a Közel-Keletről származnak.
Érdekes, hogy egyetlen elemzett gyöngy sem származott Afrikából, holott ebben az időszakban, a mai Nigéria területén, nyersanyagot gyűjtöttek, amelyet később az üveggyöngyök előállításánál használtak – írták a szakértők.
Az az elképzelés, amely szerint a Szaharán túli Afrika a középkorban el volt zárva a világ többi részétől, nem valós – mondta Mayor. Az embereket egy globális kereskedelmi hálózat kötötte össze, mely összekapcsolta Afrikát, Európát és Ázsiát – tette hozzá.