Bizonyíték arra, hogy a neandervölgyiek is eltemették halottaikat
A régészeket és antropológusokat máig megosztja a kérdés, hogy a halottak elföldelése a modern ember sajátossága volt-e.
A francia CNRS kutatóközpont, a Francia Természettudományi Múzeum és a Baszkföldi Egyetem interdiszciplináris csapata arra jutott, hogy nagyjából 41 ezer évvel ezelőtt temettek el egy neandervölgyi gyermeket a franciaországi La Ferrassie nevű lelőhelynél – számol be a Phys.org. Eurázsiában rengeteg betemetett neandervölgyit fedeztek fel, ami miatt egyes szakértők úgy gondolták, hogy ősi rokonunk is elföldelhette halottjait. Más kutatók ezzel szemben szkeptikusak, hiszen az eltemetett neandervölgyiek többségét a 20. század elején találták meg, amikor még nem voltak elég kifinomultak a feltárási módszerek.
Antoine Balzeau és társai a hetedik La Ferrassie-i csontváz dokumentációját vizsgálták– a maradványok az 1970-es évek elején kerültek elő, és egy nagyjából kétéves gyermektől származnak. A csapat az elemzés során 47 korábban azonosítatlan csontot talált a feljegyzésekben, melyek szintén a gyermekhez köthetőek. A szakértők a leleteket is átfogó analízis alá vették, többek közt fehérjéiket is tanulmányozták.
A kutatók arra jutottak, hogy a gyermeket valóban eltemették – ez többek közt a rétegvizsgálatra alapozva jelenthető ki –, a csontváz jó állapota pedig arra utal, hogy már nem sokkal halála után elföldelték. A csapat szénizotópos elemzést is folytatott, ez alapján a lelet 41 ezer éves.
Ez az első alkalom, amikor ilyen alapos vizsgálattal támasztották alá egy európai neandervölgyi esetében a direkt temetést. A csapat szerint további felmérésekre lesz szükség, hogy jobban megértsék a neandervölgyiek temetkezési szokásait.