A muszlimok hajdani jelenlétére utal a Spanyolországban feltárt temető
Egy északkelet-spanyolországi lelőhelyen eddig 433 muszlim sírt találtak, egyes nyughelyek az Ibériai-félsziget iszlám hódításának legkorábbi periódusára datálhatóak.
2020 nyarán egy hatalmas, 8-12. századi muszlim temetőt tártak fel Tausténál – számol be a Live Science. Bár a helyi történetek az iszlám korról nem tesznek említést, úgy tűnik, hogy a településen hosszú évszázadokon át a muszlimok voltak többségben. Eva Giménez, a Paleoymás örökségvédelmi vállalat munkatársa szerint a felfedezés arról árulkodik, hogy Tauste fontos város volt az Ebro völgyében az iszlám időkben.
A nekropolisznál már 2010-ben megkezdődtek az ásatások, akkor azonban csak 46 sírt tudtak feltárni. Ekkor úgy gondolták, nagyjából 4500 embert temethettek el itt, Giménezék viszont most arra jutottak, hogy eddig alábecsülhették a lelőhely méreteit.
Az Omajjád Kalifátus 711-ben indított támadást a térség ellen, 718-ra pedig az Ibériai-félsziget nagy részét uralmuk alá hajtották a keresztények által móroknak nevezett hódítók. A támadók előrenyomulását csak a frank Martell Károly tudta megállítani. A muszlim uralom a 10. században élte virágkorát, a térség keresztény visszafoglalása pedig csak a reconquista hatására valósult meg 1492-re.
A régészek már korábban is gyanakodtak, hogy a településen is fellelhető a muszlimok nyoma, ezért kezdődtek meg 2010-ben a feltárások. A különleges temetőben az iszlám hagyományokhoz illeszkedő sírokat fedeztek fel – az itt azonosított elhunytak például arcukkal Mekka felé néztek. Bár a kutatók egy ideje tudnak az elfeledett temetőről, a mostani ásatás újabb részleteket tárt fel a nekropoliszról.