Valószínű, Keresztelő Jánoshoz köthető az előkerült rom
A régészek szerint azonosíthatták azt a helyszínt, ahol kimondták a prédikátor halálos ítéletét.
A Biblia és Flavius Josephus ókori történetíró is bemutatják, hogy Heródes Antipász, I. Heródes fia miként végeztette ki Keresztelő Jánost. Flavius Josephus azt is leírta, hogy a prédikátort a mai Jordánia területén fekvő Machaerus erődjében ölték meg. Míg a történetíró szerint a fejedelem növekvő hatalma miatt végeztette ki Keresztelő János, addig a Biblia alapján egy tánc állt a döntés hátterében.
A történet szerint a prédikátor ellenezte Heródes Antipász testvére özvegyével, Heródiással való kapcsolatát. Az esküvőn a nő lánya, Salomé egy táncot lejtett, ami annyira tetszett a fejfedelemnek, hogy megígérte, teljesíti a lány egyik kívánságát. Salomé Keresztelő János fejét követelte, melyet végül meg is kapott.
Dr. Vörös Győző, a Machaerusnál zajló ásatások vezetője szerint a Bibliából ismert tánc helyszíne lehet az egyik udvar, amelyet a lelőhelyen feltártak – számol be a Live Science. A kutatók ebben egy fülkét azonosítottak, itt állhatott Heródes Antipász trónszéke. Dr. Vörös Győző egy 2020-ban megjelent cikkében azt írja, az udvart már 1980-ban feltárták, de csak most fedezték fel, hogy a mélyedés egy trón helye lehetett.
Morten Hørning Jensen, a Norvég Teológiai Iskola munkatársa és a téma szakértője szerint elképzelhető, hogy az ásatások során valóban előkerült a tánc helyszíne. Jodi Magness, a Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem valláskutatója dicsérte a magyar szakértő munkáját, igaz, nincs meggyőződve róla, hogy a közelmúltban azonosított fülke valóban Heródes Antipász helye lenne. A machaerusi mélyedés szerinte kisebb, mint az I. Heródeshez köthető jerikói trónfülke.