Így készítettek díszeket az ősi közösség lakói
8200 évvel ezelőtt férfiakat, nőket és gyermekeket temettek el az oroszországi a Karéliai Köztársaság területén fekvő Onyega-tó Juzsnij Olenij nevű szigetén.
Az ősi temetőből számos izgalmas tárgy került elő, köztük jávorszarvasfogból kialakított díszek, melyeket ruhákon és kiegészítőkön hordhattak a korabeliek. Kristiina Mannermaa, a Helsinki Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban azt járják körül, hogy miként alakíthatták ki a függőket, és mit is jelenthettek a helyieknek a tárgyak – számol be a Phys.org.
A szakértők 4 ezer fog elemzésével mérték fel, hogy miként készültek a díszek. Meglepő módon gyakorlatilag az összes tárgyat ugyanúgy hozták létre: egy vagy több apró vágást ejtettek a gyökér tövénél, ami megkönnyítette a felfűzést.
Az emberiség ősidők óta alakít ki díszeket a környezetében fellelhető alapanyagokból, ezek az ékszerek sok esetben viselője származásáról és státuszáról árulkodnak. Mannermaa szerint a sziget nyughelyeiben más típusú díszeket is feltártak, de a jávorszarvasfogak hatalmas arányban vannak jelen. Az egyes sírokban legfeljebb néhány vájatstílus volt fellelhető, ami arra utal, hogy az egy-egy nyughelyben azonosított díszeket viszonylag rövid idő alatt, rutinból hozták létre. A legtöbb fogat fiatalabb nők és férfiak sírjában tárták fel, míg a legkevesebbet az idősekében és a gyermekekében. Lehetséges, hogy az ékszerek valamilyen módon a termékenység csúcsához kötődtek.
Eurázsia erdős vidékein a jávorszarvas számos ősi kultúra életében volt meghatározó. Az állatot viszonylag ritkán ejthették el, lehetséges, hogy egy-egy vadászatot követően az összes fog egy személyhez került. Juzsnij Olenij Osztrov legösszetettebb díszéhez 8-18 szarvas fogát kellett felhasználni.