Mégsem volt olyan sötét a kora középkor
A kora középkorra gyakran hivatkoznak sötét korként a feltételezett kulturális stagnálás miatt.
Egy friss tanulmány alapján az új ötletek rendkívül gyorsan terjedtek a korszakban a közösségek sűrű kapcsolódása miatt – számol be a Phys.org. A felfedezés arról árulkodik, hogy a kora középkori Európában egy egységes kultúra létezett, és megerősíti azt az elképzelést, mely szerint a sötét kor egyáltalán nem találó megnevezés.
Dr. Emma Brownlee, a Cambridge-i Egyetem régésze azt mérte fel, hogy miként terjedt el a nyugat-európai temetkezési szokás egy meghatározó változása a kontinensen. Az átalakulás lényege, hogy a regionális sírmellékeket sokkal egységesebb, egyszerűbb tárgyak váltották fel, míg végül el is tűntek. Eredményei alapján a folyamat a vártnál jóval gyorsabban lezajlott a 6-8. században.
Brownlee kollégáival több mint 33 ezer sírt vizsgált meg a korszakból – korábban ilyen átfogó elemzést nem folytattak a témában. A kutatók statisztikai analízis segítségével mérték fel a változás földrajzi és időbeli terjedését. A csapat arra jutott, hogy Angliában, Franciaországban, Németországban és Németalföldön a 6. század közepén kezdtek el átalakulni a sírmellékek, a 8. század elejére pedig lezárult a folyamat.
A szakértők azt korábban is tudták, hogy az átalakulás hatalmas területet érintett, eddig azonban nem vizsgálták meg, hogy pontosan milyen gyorsan terjedt a sírmellékek elhagyása a távoli régiók között. A friss eredmények arról árulkodnak, hogy a korabeli Európa egységes volt, az új ötletek pedig hatékonyan cserélődtek. A kutatók arra gyanakodnak, hogy a jelenséget nagyban segítette a távolsági kereskedelem.