Különleges maja maszkot találtak
A leletet saját védelme érdekében visszatemették a szakértők.
Egy hatalmas, ember nagyságú maja maszkot fedeztek fel a mexikói Yucatán állam területén – számol be a Live Science. A szobor egy ismeretlen istenséget vagy előkelőséget ábrázol, az alkotás stukkóból készült. A szakértők úgy vélik, hogy a lelet a késő preklasszikus korból, az időszámítás előtt 300 és időszámítás szerint 250 közötti időszakból származik.
A maszkot még 2017-ben találták meg Ucanhánál, a modern Motul városának közelében. A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) munkatársai azóta dolgoznak a különleges lelet helyreállításán. A kutatók szerint a hasonló, festett stukkó álarcoknak jellegzetes vonásai vannak, és istenekhez, illetve jelentős személyekhez köthetőek. A maszkokat rendszerint piramisos lépcsőknél helyezték el, ilyen szobrokat találtak már Acanceh és Izamal lelőhelyek területén is.
Felfedezése után az alkotást átmenetileg visszatemették, amíg adottá váltak a körülmények a részletes tanulmányozásra és helyreállításra. Az álarcból vett minták alapján fel tudták mérni állapotát, 2018-ban pedig ismét kiásták.
A szakértők ezt követően feljavították a szobor legsérülékenyebb részeit, emellett a maszk felszínét is megtisztították, hogy jobban láthatóvá váljanak az alkotás eredeti, élénk színei. A munkát 2019-re fejezték be, ekkor ismét visszatemették a leletet. Az INAH célja az, hogy az alkotás hosszú távon konzerválódjon a lelőhelyen, mindaddig, amíg a hely jogi védelme nem lesz biztosított.