Kölyökkutya tappancsa hagyott nyomott egy ókori csempén

A modern városok ismerős látványai a burkolatokban felfedezhető lenyomatok. Úgy tűnik, a távoli múltban is találkozhattunk volna hasonlóval.

Szakértők egy csoportja egy 1500 éves házra bukkant a törökországi Szardeisznél – számol be a Live Science. Az épület falait festmények díszítik, terrakotta csempéiben pedig különböző lenyomatokat és figurákat, például egy kölyökkutya tappancsának nyomát hagyták. Frances Gallart Marqués, a Harvard Szépművészeti Múzeum szakértője szerint még egy kecske patájának formáját is ki tudták venni, ami igazi ritkaságnak számít.

A kutatók úgy gondolják, hogy az állatok akkor sétálhattak át a csempéken, amikor azok még a kiégetés előtt száradtak. A figurákat, melyek csirkéket és kacsákat ábrázolnak, közvetlenül a kiégetés előtt, ujjal alakíthatták ki. Ha a csempéket utóbb nem fedték be padlóval, a burkolat jól passzolt az épület pompás falaihoz.
A ház falai rendkívül díszesek voltak, Vanessa Rousseau, a St. Paul-i St. Thomas Egyetem munkatársa szerint a vakolatra felvitt festék függönyöket és márványt imitált. A padló és a fal színei, illetve figurái a beáramló napfénnyel egészen lenyűgöző látványt nyújthattak.
Az épület elsőre barátságosnak tűnhet, de öt kardot is feltártak a lelőhelyen. A fegyverek úgynevezett spathák, ilyeneket használtak a római harcosok. Emellett olyan csatokat is azonosítottak, melyeket a díszítések alapján katonák viseltek, illetve egy ólompecsétet, melyet a korabeli dokumentumok hitelesítésére használhattak. Az épület 200 évig állt, mielőtt egy földrengés a 7. század elején elpusztította.