Ókori arckrémet találtak Kínában
A 2700 éves készítményt egy előkelő férfi használhatta.
Egy nemzetközi kutatócsapat egy 2700 éves férfi arckrém maradványait tárta fel az észak-kínai Liucsiavánál – számol be a Phys.org. Bin Han, a Kínai Tudományos Akadémia régésze és társai friss tanulmányukban a készítmény mellett a többi feltárt leletet is bemutatják.
Az emberek évezredek óta használnak olyan anyagokat, melyekkel megszínezhetik testüket vagy arcukat – az ókori Egyiptomban és Kínában például ismerték már kozmetikumokat. A most azonosított lelet a legkorábbi bizonyíték arra, hogy az ókori kínai férfiak is alkalmaztak ilyen szereket, az arckrémet tulajdonosa feltételezhetően arra használta, hogy fehérre színezze arcát.
A csapat olyan maradványokat tárt fel Liucsiavánál, amelyek a tavasz és ősz korszakára (időszámítás előtt 771-476) datálhatóak. A lelőhelyen állt egykor Kína egyik vazallusállamának, Ruinak a fővárosa. A tavasz és ősz korszaka vezetett a hadakozó fejedelemségek korához, melyet időszámítás előtt 221-ben a Csin-dinasztia zárt le Kína egyesítésével.
A kutatók egy olyan területet azonosítottak Liucsiavában, amelyet az előkelők régiójának neveznek. Itt bronzból készült temetkezési fegyvereket, illetve egy sárgásfehér, puha anyaggal teli bronz tégelyt találtak. A szakértők úgy gondolják, hogy ez egy arckrém lehetett. Az anyag elemzése alapján nagyjából 2700 éves, és állati zsírból, illetve holdtejből készült – a bizonyos barlangokban fellelhető szenes iszap kiszárítva megfehéredik. Hanék úgy gondolják, hogy a krémet egy előkelő férfi használta, talán azzal a céllal, hogy kitűnjön a tömegből. Az is elképzelhető, hogy a nemes ceremóniák alkalmával fehérítette be az arcát a szer segítségével.