Ezek az európai ékszerek Kolumbusz előtt érték el Amerikát
Az üveggyöngyöket az észak-alaszkai Brooks Range hegységben találták meg.
A szakértők úgy gondolják, hogy a parányi, velencei ékszerek több mint 16 ezer kilométert tehettek meg egy utazó zsebében, hogy elérjék a Bering-szorost – írja a Fairbanksi Alaszkai Egyetem blogja. Innen aztán valaki csónakkal szállította át őket Alaszkába. Mike Kunz, az egyetem munkatársa kollégáival a közelmúltban átfogó vizsgálat alá vetette a Punyik Pointnál feltárt díszeket, a lelőhelynél egykor egy átmeneti tábor állt, amelyet generációkon át használtak a helyi eszkimók. A terület a kereskedelem és a vadászat miatt is fontos lehetett a térség lakóinak.
Punyik Pointnál régóta folytatnak ásatások, az 1950-as és 1960-as években két átfúrt, türkiz gyöngy is előkerült itt. 2004-2005-ben Kunzék azzal a céllal tértek vissza a lelőhelyhez, hogy felmérjék az erózió által fenyegetett részeit, ekkor azonban újabb gyöngyöket, illetve egy ékszer fém részeit azonosították.
Az őslakos lelőhelyeknél időnként előkerülnek európai díszek: az indiánoknak nem volt technológiájuk az ilyen tárgyak elkészítésére, ezért gyakran szereztek be ékszereket a hódítóktól. Kunzék ugyanakkor ritkán találnak hasonló ékszereket Alaszkában, ezért úgy döntöttek, megvizsgálják a különleges leleteket.
A csapat olyan maradványokat talált a gyöngyökön, illetve a közelükben, melyek segítségével el tudták végezni a szénizotópos elemzést. Az eredmények alapján a díszek az 1400-as évekből származnak, ami igencsak meglepő. Az adatoknak köszönhetően utóbb két másik alaszkai lelőhely hasonló megjelenésű ékszereit is datálni tudták.
A kutatók tanulmánya szerint a gyöngyök 1440 és 1480 között érkezhettek meg Punyik Pointhoz, jóval azelőtt, hogy Kolumbusz Kristóf útnak indult volna Amerika felé. A szakértők úgy gondolják, hogy a tárgyak a szárazföldi kereskedelmi utakon juthattak el Velencéből Kelet-Ázsiába, ahol aztán az őslakosok a vízen, kenuban vitték át őket Alaszkába.