Hatalmas kenguru látható Ausztrália legősibb sziklarajzán
A kutatók ősi darázsfészkek elemzésével tudták meghatározni az alkotás korát.
Egy friss tanulmányban a szakértők egy új szénizotópos technológiával datálták Ausztrália legősibb ismert barlangrajzát – számol be a Scimex. Az eredmények alapján az alkotás, amelyen egy 2 méter magas kenguru látható, nagyjából 17 300 éves. A sziklarajz a nyugat-ausztráliai Kimberley régióban található.
Dr. Damien Finch, a Melbourne-i Egyetem munkatársa csapatával olyan darázsfészkek maradványainak korát határozta meg, melyeket 16 ősi lelőhelynél fedeztek fel. Ez egy egészen új datálási módszer, mellyel alá tudták támasztani, hogy a kengururól készült kép Ausztrália legkorábbi sziklarajza. Az alkotás egy üreg lejtős mennyezetén helyezkedik el Balanggarra megyében. A kutatók korábban a rajzok stílusa, illetve az ábrák közötti átfedések alapján igyekeztek meghatározni a képek korát, így állapították meg, hogy a naturalista időszak volt a rajzok legkorábbi generációja. Erre a csoportra életnagyságú állatformák jellemzőek, a stílusra jó példa a most vizsgált kenguru.
A sziklarajz vonalai alatt és felett is három-három darázsfészekre bukkantak, ezek segítségével tudták meghatározni, hogy az ábra legfeljebb 17 500, minimum 17 100 éves. Mivel az alkotás sokban emlékeztet Délkelet-Ázsia szigetvilágának 40 ezer éves rajzaira, lehetséges, hogy a két régió között kulturális kapcsolat volt.
A csapat következő célja, hogy a darázsfészkek datálásán alapuló eljárással további barlangrajzok korát is felmérjék. A hasonló vizsgálatok segíthetnek jobban megérteni a korabeliek világát.