Perzsák ellen harcoló görög katona sisakjára bukkantak
A hasonló sisakokat Korinthoszban kezdték el készíteni, nagyjából 2500 évvel ezelőtt.
Egy ókori görög sisakot azonosítottak az izraeli Haifa kikötőjében – számol be a Live Science. A kutatók szerint a felszerelést a perzsák elleni háborúk alatt viselhette egy, a térségben állomásozó katona.
A 2500 éves leletet valójában már 2007-ben megtalálta egy holland hajó legénysége, a tárgyat a felfedezést követően az Izraeli Régészeti Hatóságnak (IAA) adták át – a lelet restaurálása a közelmúltban fejeződött be. A sisak korinthoszi típusú, a hasonló felszereléseket az időszámítás előtti 6. században kezdték el készíteni a görög városban. Az ilyen sisakok később az egész Mediterráneumban igen gyakorivá váltak.
Have we shared with you just how excited we get when we find artifacts deep in the sea?
Here is one story that we are…Közzétette: Israel Antiquities Authority – 2021. február 28., vasárnap
A tárgyat egyetlen bronzlapból alkották meg, a megmunkáláshoz nagyon komoly szakértelemre volt szükség. Az eljárással úgy csökkenthették a sisak tömegét, hogy védelmi ereje közben ne változzon. Kobi Sharvit, az IAA tengeri egységének igazgatója szerint a sisakot valószínűleg egy olyan katona viselte, aki egy perzsák ellen harcoló hajón teljesített szolgálatot.
A korszakban a Perzsa Birodalom hatalmas területet foglalt el. Az állam két alkalommal is inváziót indított Görögország ellen, az első időszámítás előtt 490-ben, a marathóni csatával ért véget. A második, 478-ban lezárult háború leginkább a thermopülai, a szalamiszi és a plataiai csata miatt ismert.