Rekonstruálták egy maja férfi különleges életét

Ajpach' Waal nagy karriert futott be, ám az egykor sikeres diplomata pályája bukással végződött.

Egy fontos maja tisztségviselő 1300 éves történetét tárták fel – számol be a Phys.org. A kutatásról beszámoló tanulmány alapján Ajpach’ Waal gyermekként alultáplált volt, és betegségtől szenvedett, felnőtt korára azonban komoly ranghoz jutott, és részt vett azokban a tárgyalásokban, amelyek két nagyhatalmú dinasztia között folytak. Utóbb a megkötött szövetség felbomlott, a politikai instabilitás pedig a férfi bukásához vezetett.
Kenichiro Tsukamoto, a Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársa csapatával a mexikói El Palmarnál, a belize-i és guatemalai határ közelében folytatott feltárást. A kutatók egy hieroglifákkal díszített lépcsőre bukkantak, amely egy ceremoniális emelvényhez vezet. A szöveg alapján 726 júniusában Ajpach’ Waal elutazott Copánba, hogy az El Palmar közelében fekvő Calakmul uralkodója szövetséget köthessen a helyi királlyal. Copán a mai Honduras területén található, a lelőhelytől mintegy 350 kilométerre.
A felfedezés sokat elárul arról, hogy a vidéki régiók milyen szerepet játszottak a nagy központok közötti közvetítésben, illetve hogy az esetleges kudarcnak milyen következményei lehettek a helyiekre nézve. A hieroglifák alapján Ajpach’ Waal egy úgynevezett lakam volt, az ilyen zászlóvivők diplomáciai feladatokat láttak el. A szöveg szerint a férfi apjától örökölte a tisztséget, de anyai ágon is előkelő származású volt. Úgy tűnik, az ünnepi emelvényt nem El Palmar ura, hanem maga Ajpach’ Waal építtette visszatérése után, 726 szeptemberében.
A közelben Tsukamotóék egy férfi sírját is feltárták. Az elhelyezkedés azt sugallja, hogy a nyughely az emelvény tulajdonosának készültek, az elhunytat ugyanakkor meglepő módon szerény sírmellékkel temették el. A szakértők szerint a holttest Ajpach’ Waalé, esetleg apjáé lehet.
A kutatók a közelmúltban átfogó elemzés alá vették a csontokat, így fedve fel az elhunyt történetét. A férfi valamikor 35 és 50 éves kora között halt meg, 726 körül, azaz nagyjából az építkezéssel egy időben. Az elhunyt felső, elülső fogaiba olyan lyukakat fúrtak, melyekbe piritből és jadéból készült dekorációkat helyeztek. Ajpach’ Waal talán akkor kapta meg ezeket a díszeket, amikor megörökölte apja tisztségét.
A koponya a majákra jellemző csecsemőkori torzítás nyomait viseli. A koponya azon része nem maradt fenn, amelyet kifejezetten az uralkodói család tagjainál deformáltak. A férfi egyes karcsontjaiban olyan gyógyult sérüléseket azonosítottak, melyeket fertőzés, trauma vagy vitaminhiány okozhatott. A koponya oldalsó elváltozásait gyermekkori alultápláltság vagy betegség idézhette elő – az állapot meglehetősen gyakori még az előkelő maják esetében is. A sípcsontján észlelt sérülés sokban emlékeztet a modern kontaktsportokat játszóknál előforduló törésekre.
Az elhunyt élete végén több fogát is elvesztette egy ínybetegség miatt. Jobb könyökében, bal térdében, bal bokájában és lábfejében ízületi gyulladás is kialakult. Lehetséges, hogy ennek hátterében az állt, hogy hosszú időn át, nehéz terepen cipelte a zászlót.
Utóbb Copán és Calakmul szövetsége felbomlott, ami politikai instabilitást eredményezett El Palmarban – a várost végül teljesen elhagyták. A kudarc Ajpach’ Waal életét is befolyásolhatta, úgy tűnik, a bukott követ már nem engedhette meg magának, hogy betömesse lyukas fogát.