Ősi templomokat találtak Egyiptomban
A felfedezés betekintést nyújt a korai kopt szerzetesek mindennapjaiba.
Három korai keresztény templomra és a hozzájuk tartozó lakóhelyiségekre bukkantak Egyiptomban – számol be a Live Science. Egyes épületek falain bibliai tematikájú feliratokat, illetve jelképeket is azonosítottak. Az Egyiptomi Turisztikai és Régészeti Minisztérium szerint a felfedezés segíthet jobban megérteni, hogy miként éltek a korai kopt egyház szerzetesei.
A 4-7. századi épületeket egy francia-norvég régészcsoport tárta fel a Baharijja-oázisnál, Kairótól mintegy 370 kilométerre délnyugatra. A templomok és szerzeteslakok sártéglából, bazaltból és faragott alapkőzetből épültek. Oszama Talaat, a minisztérium iszlám, kopt és zsidó divíziójának vezetője szerint a lakórészek elemzése során kopt szimbólumokat találtak a falakon.
Nem ez az első alkalom, amikor ugyanezen csoport izgalmas felfedezésekre jut a régióban. 2020-ban a szakértők 19 sziklába vájt kamrát, illetve egy feliratokkal díszített templomot tártak fel. Victor Ghica, a norvégiai MF Műszaki, Vallási és Társadalmi Főiskola munkatársa, a misszió vezetője szerint a szövegek sárga festékkel készültek, és görög nyelvű részleteket tartalmaznak a Bibliából. A struktúrához egy ebédlő és lakószobák is tartoznak.
A lelőhelyen osztrakonokat is azonosítottak, az ilyen cserépdarabokra görög szövegeket írtak, és nagyjából olyan szerepet töltöttek be, mint a mai SMS-ek. Ezek a leletek az 5-6. századból származnak.
Az ásatást folytató csoport szerint a maradványok sokat elárulnak Egyiptom első kolostori közösségeiről.