Ókori aranymaszkra bukkantak Kínában

A Szanhszintui nevű lelőhelyet régóta vizsgálják a kutatók, az elmúlt években azonban fellendültek a feltárások.

3 ezer éves leletekre, köztük egy aranymaszk maradványaira bukkantak a kínai Szecsuan tartományban – számol be a CNN. A szakemberek szerint a nagyjából 280 grammos álarc 84 százalékban aranyból állhat, és szertartásokon használhatták. A mintegy 500 tárgy hat áldozati veremből került elő, melyeket a Kínai Kulturális Örökségvédelmi Hivatalának vezetésével tártak fel. A legnagyobb verem 19 négyzetméteres.
Az ásatás Csengtutól (Chengdu), a tartományi fővárostól nem messze, Szanhszintuinál zajlott. A régészek úgy gondolják, hogy a lelőhely sokat elárul az ókori Su államról, amely időszámítás előtt 316-ig uralta Szecsuan nyugati részét. A maszk mellett egyéb értékes tárgyakat is azonosítottak, köztük bronz leleteket, aranylemezeket, illetve elefántcsontból, jádéból és csontból készített tárgyakat. Ezen kívül egy egyelőre fel nem nyitott fadobozt, valamint egy bronzból készült edényt is feltártak.
Szanhszintuinál, ahol eddig több mint 50 ezer lelet került elő, az 1920-as évek óta tartanak az ásatások. A lelőhely történetében az igazi áttörés 1986-ban jött el, amikor két ceremoniális vermet is megtaláltak itt, a bennük lévő tárgyakkal. Az elmúlt években ismét fellendültek a feltárások a környéken.
A szakértők úgy gondolják, hogy a lelőhely egykor Su központi területén feküdt. A kutatók meglehetősen keveset tudnak az ókori királyságról, a hasonló felfedezések ugyanakkor komoly segítséget jelentenek. A régészek szerint Su a környező kultúráktól függetlenül fejlődött, ami meglepő, hiszen hagyományosan a Sárga-folyó társadalmait tekintették a kínai civilizáció első képviselőinek. A legújabb ásatás során selyemtöredékeket is azonosítottak, ami azt sugallja, hogy a királyság az ősi Kínában a selyem egyik fontos forrása is volt.