Nyulak ástak ki ősi leleteket egy szigeten
Az állatok egy olyan területen alakítottak ki üreget, ahol korábban még nem folytattak régészeti feltárást.
Elvadult nyulak ástak elő értékes leleteket egy szigeten, Wales partjainak közelében – számol be a Live Science. Az állatoknak köszönhetően egy 9000 éves kőkori eszközt, illetve egy 3750 éves agyagtöredéket azonosítottak, a darabka valószínűleg egy bronzkori urna maradványa. Bár a leletek elsőre talán nem tűnnek izgalmasnak, azt jelzik, hogy érdemes Skokholm szigetén feltárásokat folytatni, melynek ősi történetéről eddig nagyon keveset tudtak. A szigetet felügyelő Dél- és Nyugat-Walesi Vadvédelmi Alapítvány szerint a felfedezés alapján a területet már évezredekkel ezelőtt is felkeresték az emberek.
A Skokholm nagyjából 3,2 kilométerre fekszik a délnyugat-walesi Pembrokeshire megye partjaitól. A sziget leginkább azért ismert, mert tavasszal és nyáron tengeri madarak tízezrei fészkelnek a területén. A 14. században nyulakat telepítettek a Skokholmra, melyeknek leszármazottai ma is a szigeten élnek.
Richard Brown és Giselle Eagle gondnokok a járványügyi korlátozások alatt is kijárnak a területre. Egyik útjuk során, március közepén egy nyúlüregnél találták meg az őskori kőeszközt, majd azonnal értesítettek egy régészt. A középső kőkori tárggyal valószínűleg bőröket munkáltak meg, esetleg kagylókat törtek fel, ez az első bizonyíték arra, hogy a környéken emberek éltek a mezolitikum alatt.
Néhány nappal később Brown és Eagle egy agyagdarabot is felfedezték, a lelet ugyanannál az üregnél került elő. A maradvány egy díszes edényből származik, amely talán urnaként funkcionált. A térség bronzkori lakói gyakran használtak hasonló urnákat, a szigeten viszont eddig nem bukkantak a szokás nyomára.
A felfedezések tükrében rövidesen ásatás kezdődhet a Skokholmon. A térségben akár ősi sírokat is azonosíthatnak a régészek.