Továbbra is rejtély, mi okozta az ősi város bukását
Az egykor 15 ezer lelkes Cahokia a 19. század előtti Észak-Amerika legnagyobb települése volt, halmai még ma is láthatóak Illinois államban.
Egy friss tanulmány alapján kevés az arra utaló bizonyíték, mely szerint a felelőtlen fa- és földhasználat idézte elő Cahokia összeomlását – számol be a Phys.org. Caitlin Rankin, a Saint Louis-i Washington Egyetem munkatársa és kollégái a lelőhely keleti halmát tárták fel, és üledékmagokat is vizsgáltak, hogy kiderítsék: igaz lehet-e az elmélet, amely szerint a település bukását a talaj nem megfelelő használata okozta.
Az idők során különböző hipotézisek születtek Cahokia elnéptelenedésével kapcsolatban. Az egyik legnépszerűbb, az 1990-es évekből származó magyarázat alapján az őslakosok sűrűn lakták a fáktól megtisztított területet, ami erózióhoz és áradásokhoz vezetett. Az új eredmények azonban nem támasztják alá ezt a felvetést.
Rankin szerint nem azonosították az áradások nyomait. Tristram R. „T.R.” Kidder, a csapat tagja hozzátette, a mai, a források kimerülésével fenyegető világban az emberek a múlthoz fordulnak, hogy megértsék, mi vár ránk. Cahokia történetének megértése azért lenne különösen fontos, mert modellt jelenthetne számunkra, a vizsgálatok során ugyanakkor nem szabad megalapozatlan elméleteket gyártani.
Rankinék a közelmúltban a mississippi periódusra (1050-1400) datálható keleti halomnál folytattak ásatást. Az eredmények alapján a felszín, amelyre a mesterséges dombot emelték, stabil maradt az iparosodás kezdetéig. Ez ellentétes a fahasználattal kapcsolatos hipotézissel.
A bizonyítékok alapján a térség lakói valóban rengeteg fát vágtak ki, úgy tűnik azonban, hogy a folyamat nem okozott áradásokat. Az, hogy végül mi idézte elő a város összeomlását, továbbra is rejtély.