Megtalálhatták Európa legkorábbi térképét

A kőbe vésett bronzkori ábra a mai Franciaország egyik régióját mutathatja be.

Európa legősibb térképe lehet az a bronzkori kőlap, amely 1900-as felfedezése után közel száz évre feledésbe merült – számol be a Bournemouth-i Egyetem oldala. A franciaországi leletet a Francia Prevenciós Régészeti Kutatóintézet, a Nyugat-Bretagne-i Egyetem, a Francia Tudományos Kutatóközpont és a Bournemouth-i Egyetem csapata vizsgálta.
A tárgy Saint-Bélecnél került elő, és a korai bronzkorra, az időszámítás előtti 1900-1640 közötti periódusra datálható. A kutatók szerint a kőlap képviseli Európa legkorábbi olyan térképészeti ábrázolását, amely egy jól beazonosítható területet mutat be. Elképzelhető, hogy a maradvány egy korabeli fejedelemség hatalmának a nyoma.
A térkép egy sírból került elő, faragott oldala a nyughely belseje felé nézett. A tárgy előbb egy magánmúzeumba került, majd 1924-ben megszerezte a Francia Régészeti Múzeum. Az 1990-es évekig a táblát egy várárok egyik fülkéjében tárolták, 2014-ben végül a vár pincéjében fedezték fel.
Dr. Clément Nicolas, a Bournemouth-i Egyetem munkatársa és kollégái 2017-ben kezdték el átfogóan vizsgálni a követ. Az elemzés során több olyan vonást is találtak, amely az ősi térképekre jellemző. A kutatók szerint a követ úgy faragták, hogy jól bemutassa az Odet-folyó vízrendszerét, a bronzkori térkép egy 30-szor 21 kilométeres területet fedhet le.
A Saint-Bélec-tábla egy erős politikai hatalom emlékének tűnik. A térkép eltörése az érintett politikai erő elítélésének, hatalomfosztásának szimbóluma lehetett.