Római amfiteátrumra bukkantak Törökországban
A hatalmas arénában gladiátorok és állatok küzdhettek 15-20 ezer néző előtt.
Egy ókori amfiteátrum maradványaira bukkantak Törökországban – számol be a Live Science. A szakértők szerint a komplexum 15-20 ezer nézőt tudott befogadni. Az 1800 éves építményt a délnyugat-törökországi Aydın tartományban fekvő Mastauránál fedezték fel. Mehmet Umut Tuncer, regionális kulturális és turisztikai igazgató, illetve Sedat Akkurnaz, az Adnan Menderes Egyetem munkatársa elmondták, az amfiteátrum nagy része a felszín alatt található, a talaj feletti részt pedig bokrok és fák takarják.
A komplexumot 2020 nyarán találták meg, miután engedélyt kaptak a helyi feltárásra. 2020 októbere és decembere között megtisztították a területet a növényzettől. A csapat célja most az, hogy megóvják az építményt a további sérülésektől, és amennyire lehet, helyreállítsák.
Hamar kiderült, hogy az amfiteátrum időszámítás szerint 200 körül, a Severus-dinasztia idején épült. Ekkoriban Mastaura városa fejlett és gazdag volt, a gazdasági növekedés hatására látványos építkezések indultak. Az építmény felszín alatti része meglehetősen jó állapotú, a talaj felett viszont a szerkezet romos. A régészek ennek ellenére bíznak benne, hogy megtalálhatják a nézőtér egy részét, a küzdőteret és a külső tartófalat.
Az amfiteátrum falai 25 méter magasak, a belső tér pedig 40-szer 30 méteres. A komplexumhoz egy gladiátorok számára kialakított váróterem, a privát vendégeknek létrehozott helyiségek, illetve egyéb speciális részek is tartoztak. Anatóliában és annak közvetlen környezetében korábban nem azonosítottak hasonló építményt, az amfiteátrum valószínűleg rengeteg embert vonzott a régióból.