Így ünnepelték győzelmüket a vaskori harcosok

Több népcsoport, köztük a kelták is, a megszerzett fegyverek eldeformálásával fejezték ki győzelmüket.

Nagy mennyiségű vaskori fegyverre bukkant egy amatőr kincsvadász egy nyugat-németországi földvárnál – számol be a Live Science. A Vesztfália-Lippe Regionális Egyesület (LWL) szerint a környéken feltárt leletegyütteshez mintegy 150 tárgy tartozik, köztük kardok, pajzsdudor-töredékek, szerszámok, érmék, ékszerek, illetve szándékosan meghajlított fegyverek, így lándzsa- és dárdafejek. Manuel Zeiler, az LWL munkatársa szerint hasonló jelentőségű leletegyüttes még nem került elő a régióból. A felfedezés többek között arról árulkodik, hogy a vaskori katonák miként bántak legyőzött ellenségeik felszerelésével.
A kutatók régóta tudnak arról, hogy egy vaskori földvár állt a környéken, az 1950-es években több hajlított fegyvert is találtak a helyszínen. Zeiler szerint csak 2013-ban kezdődtek meg a komolyabb feltárások, melyekben önkéntesek is segítettek. Matthias Dickhaus amatőr kincsvadász, aki az LWL-lel dolgozik, 2018 és 2020 között folytatott fémdetektoros keresést a területen, a vizsgálat során pedig megközelítőleg 100 tárgyat azonosított. A helyi leletegyüttes így összesen mintegy 150 darabból áll.
A földvár a 658 méter magas Wilzenbergen található, a lelőhelyen időszámítás előtt 300 és nagyjából Jézus születése között tevékenykedtek emberek. A Wallburg nevű erőd falainak maradványai néhol még ma is láthatóak.
Bár a földvár távol fekszik a kelta kultúra középpontjaitól, Zeiler szerint a fegyverek meghajlítása nagyon gyakori volt ennél a populációnál. A kelták és más korabeli népcsoportok előszeretettel rongálták meg hasonló módon ellenségeik felszereléseit, a hagyomány az ellenfél megsemmisítését szimbolizálhatta, és a győzelem utolsó lépése lehetett. Azt nem tudni, hogy a wallburgi fegyvereket egy időben, egyetlen csatát követően hajlították-e meg.