Megtalálták az emberiség egyik legősibb barlangját
Úgy tűnik, az üregben már 1,8 millió éve is tevékenykedtek emberek.
A Kalahári sivatag dél-afrikai részén fekvő Wonderwerk-barlang régóta foglalkoztatja a kutatókat, hiszen több millió évre visszamenően tartalmaz régészeti leleteket. Egyes kutatók úgy vélik, hogy az üreg az első barlang a földön, amelyben bizonyítottan emberek éltek.
Egy új tanulmányban Ron Shaar, a Jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársa és kollégái rekonstruálták a lelőhely emberi tevékenységének korát – számol be a Phys.org. „Immár magabiztossággal mondhatjuk, hogy emberi felmenőink 1,8 millió éve olduvai kőeszközöket készítettek a Wonderwerk-barlangban” – mondta Shaar. A kutató szerint az ilyen típusú tárgyak 2,6 millió éve jelentek meg, az üreg viszont különleges, hiszen nem egy nyílt lelőhely.
A csapat arra jutott, hogy az olduvai eszközöket nagyjából 1 millió éve hagyták el a helyiek, áttérve egy újabb technológiára. Nagyjából ezzel egy időben az őseink a tüzet is elkezdték tudatosan használni. Utóbbi felfedezés különösen fontos, hiszen a nyílt terepeken észlelt korai tűzhasználat esetében nem lehet kizárni a természetesen kialakuló lángok szerepét.
Az üledékek datálása komoly kihívást jelent. A kutatók ezúttal egy 2,5 méter vastag réteget elemeztek, melyben kőeszközök, csontok és tűznyomok voltak. A szakértők a paleomagnetizmus és az egyes leletek eltemetésének ideje alapján határozták meg a tárgyak korát. Előbbi módszer esetében a parányi, mágnesként működő részecskéket vizsgálják, utóbbi technika lényege pedig, hogy a homokban lévő kvarcrészecskék izotópjai óraként mutatják az eltemetés idejét.
A szakértők úgy vélik, hogy a Wonderwerk-barlang vizsgálata nagyban hozzájárulhat elődeink fejlődésének megismeréséhez.